Digital Cinema


CIPARU KINO (pasaulē pazīst angļu valodas vārdā – DIGITAL CINEMA) ir mūsdienu kinematogrāfa tehnoloģija, kas bāzējas uz kino ražošanu un izrādīšanu ciparu formā, atsakoties no kinolentes ražošanas un izmantošanas. Filmas tagad pamatā saņem caur ātrgaitas internetu no ražotāju pārstāvētām vietām (mums tās ir Helsinkos Somijā un Mančesterā Anglijā). No apjomīgajiem datu serveriem, kas šeit automātiski saņem ierakstus, filmas tiek pārsūtītas uz kinoprojektora serveriem.  Kino serverī ir 3 disku vietas, kas ļauj vienlaicīgi uzkrāt 5-7 pilnmetrāžas filmas.

Jaunajai kino tehnoloģijai maz kopēja ar mūsdienu televīziju, vēl jo vairāk ar trīsdimensiju (3D) attēla uzbūvi, tāpēc 3D brilles, kas der kinoteātrī, ir pilnīgi neizmantojamas TV ekrānam. Ciparu kino ražošana un izrādīšana ir cieši saistīta, katra pasaules ciparu kinoprojektora un tā servera dati ir zināmi filmu ražotājiem un bez viņu atļaujas izrādīšana notikt nevar. Filmas, kaut arī jau ierakstītas pašmāju serverī, nevar norādīt līdz mirklim, kamēr ražotājs ar interneta starpniecību atsūtīs licenci – ciparu kdm atslēgu (Key Delivery Message), kas uz līgumā noteiktām dienām atbloķē serverī iekopēto saturu. Atsevišķi caur internetu tiek saņemti filmu subtitri, kuri ir jānoliek “savās vietās” attiecīgās filmas datu plūsmā.

Latvijā filmu ražotājus pārstāv un izrādīšanu kontrolē  pilnvarotie pārstāvji – “Forum Cinema” , “ACME”, “LTD”.

Ja agrāk uz jauno filmu provincē bija jāgaida mēnešiem, līdz to beigs izrādīt lielajās pilsētās, tad tagad ir iespēja un ieteikums filmas pirmizrādi organizēt visā Latvijā vienlaikus, kas bieži sakrīt ar pirmizrādēm visā pasaulē. Viss tiek virzīts arī uz to, lai filmu nevarētu nelegāli nokopēt, projektoram nav nevienas video izejas. Zālē ir uzstādīta video novērošanas kamera (arī Smiltenē), kas seko situācijai zālē, taču, ja arī kāds mēģinātu nofilmēt no ekrāna, uz filmējuma būtu redzamas ūdenszīmes ar filmēšanas datumu, stundu un vietas nosaukumu.

Smiltenē ir uzstādīts Beļģijas firmas “Barco” kinoprojektors, ASV firmas “Crown Audio” skaņas pastiprinātāji kopā ar pasaulē atpazīstamākajām ASV firmas JBL skandām. Pavisam zālē skaņu nodrošina 15 skandas, 10 no tām rūpējas par apkārtskaņu,  trīs atrodas aiz ekrāna, izveidojot pamatgrupu Kreisais, Centrs, Labais, bet tuvu grīdai skatītāju skaņas izjūtas pastiprina zemo tembru atskaņotāji.

Pastāv 4 veidu kino formāti. Parasto (saucam arī 2D) iedala pilna platekrāna variantā (Scope) un nedaudz šaurākā ekrānā (FLAT). Arī trīsdimensiju filmām ir šādi pat varianti. Ražotājs formātu izvēlas pēc filmas ieceres – ja filmējami apjomīgi dabas vai fantastikas skati, tur der platekrāns, psiholoģiskām filmām, kur galvenais ir cilvēki savstarpējās attiecībās, tuvos kontaktos, iederas šaurāks ekrāns.

Smiltenes jaunais kinoprojektors izvēlēts ar skatu nākotnē. Jo kā tad tālāk attīstīsies kino tehnoloģijas? Ienāks 4k (2 x augstākas izšķirtspējas) formāts, pagājušajā gadsimta izgudrojumu – Dolby Digital skaņu nomainīs trīsslāņu skaņa AURO (skandas būs arī griestos), ksenona gaismas avota vietā stāsies lāzergaisma. Tam visam mūsu projektors rūpnīcā ir sagatavots un bez lieliem tēriņiem varēsim modernizēties. Tālab var droši teikt, ka Smiltenes kinoteātris ir ilgdzīvotājs un pilsētas kino rādīšanas tradīcijas arvien turpināsies.

Smiltenes kinoteātrī ir 81 stacionāra mīkstā sēdvieta 2D filmām un ieteicama 61  sēdvieta 3D filmu izrādēm, tāpat ir vietas trim invalīdu ratiņiem, kam  iekļūšana kino telpās un zālē ir atbilstoša mūsdienu prasībām.

Smiltenes kinoteātris  ir vienīgais Latvijas mazpilsētās, bet ārpus Rīgas –  desmitais ar digitālo iekārtojumu un astotais ar 3D projekciju. Pašvaldības kinoteātrim biļešu cenas ir  zemākas kā citur Latvijā, bet labsajūta renovētajās telpās ir mājīga.  Tā kā bijušajos Valkas, Alūksnes, Gulbenes rajonos savu kinoteātru vairs nav, šeit vienmēr ir gaidīti tuvāku un tālāku novadu ļaudis.

 

2D vai 3D. Trīsdimensiju attēla kino (3D) ir kļuvis par ierastu kinoizrādes veidu, kaut gan ne visi kino ražotāji, izrādītāji un skatītāji ar to īpaši aizraujas. Ir labās un sliktās puses. Labā īpašība, šķiet, ir viena – attēla efekta pastiprināšana, radot dziļuma sajūtu, kas īpaši izpaužas no liela izmēra ekrāniem lielajās kinozālēs. Ārpusrīgas kinoteātros, mazpilsētās jāpielāgojas mazāka izmēra ekrānam, bet, ja apmeklētāji zālē nav pareizi izvēlējušies savu vietu pret ekrāna projekciju, var gūt negatīvu izpratni par 3D kino. Nesen ar lietpratējiem izpētot Smiltenes kinozāles vietu izkārtojumu, secinām, ka skatītājiem 80 iespējamo sēdvietu vietā būtu jāiesaka 60 3D  vietas.  Vislabākās ir zāles centrā virzienā uz aizmuguri. Te arī spilgtāk izpaužas digitālās apkārtskaņas efekti.  3D baudīšanai neiesaka kinoteātra pirmo rindu un otrās, trešās rindu sānu vietas.
Salīdzinot parasto (2D) un 3D attēlu, par vizuāli pievilcīgāko jāatzīst 2D. Gaišs, skaidrs attēls ar bagātīgu krāsu paleti!  3D formāta veidošanas tehnoloģija savienojumā ar  tumšām 3D brillēm projecētā attēla  gaišumu (pret 2D) samazina, ko  normatīvi pieļauj, ja vien skatītāji atrodas vēlamajās zāles sēdvietās. Rādot 2D filmas, projekcijas  lampa gan pārslēdzas uz pusslodzi, bet tāpat Smiltenes kinoteātrī  ekrāna apgaismojums ir virs normas. Tāpēc var apgalvot, ka 2D kino apmeklējums Smiltenes skatītājam dos lielāku  baudu gan redzei, gan dzirdei.
Lielākajai daļai 3D filmu ir arī 2D formāts. Tāpēc, pētot repertuāru, atrodiet sev tīkamāko filmas formāta izrādi. Izvēloties 3D, katrā ziņā ieraudzīsiet kaut ko tādu, ko filmas veidotāji iecerējuši kā pārsteigumu, kas iespējams tikai trīsdimensiju formātā.

Pirms katras 3D izrādes iepriekš lietotās brilles apmeklētājiem tiek izsniegtas pēc mazgāšanas un dezinficēšanas, papildus tīrīšana skatītājiem nav jāizdara. Dažkārt gan skatu var bojāt nejaušs  pirkstu nospiedums uz briļļu „stikliņu” virsmas, tāpēc šim stikliņam labāk nepieskarties.

Zemāk pievienots kinozāles vietu plāns – zaļajā krāsā ir vēlamās 3D filmu skatīšanas vietas.

3D plans kras.

Uz visām filmām ieeja – 2,50 EUR.

Kases tel. 28343415 no pl.14 P.O.T.C

Iepriekš rezervētās vietas rezervāciju zaudē 15 min. pirms izrādes sākuma, ja par kavēšanos nav telefoniski informēta KC kase.

Bērnu kinoizrādes  bez maksas var apmeklēt bērni  līdz 5 gadu vecumam ar noteikumu, ka seansa laikā bērnam jāsēž klēpī kādam no vecākiem vai aprūpētājam – personai ar biļeti.